Wydrukuj tę stronę
środa, 27 lipiec 2022 14:30

Jak bezpiecznie przechowywać kryptowalutę — portfele gorące, zimne, powiernicze i niepowiernicze

Jak bezpiecznie przechowywać kryptowalutę? Jak bezpiecznie przechowywać kryptowalutę? fot:pixabay

Podobnie jak gotówka przechowywana w portfelu, aktywa cyfrowe są przechowywane w portfelu kryptowalutowym. Jest to program przeznaczony do wysyłania i odbierania walut cyfrowych, kontrolowania ich salda i interakcji z różnymi blockchainami.

Portfel kryptowalutowy przechowuje również klucz prywatny i publiczny. Klucz publiczny jest adresem (kontem), na który wysyłane są cyfrowe pieniądze i jest widoczny dla innych użytkowników. Klucz prywatny służy do złożenia podpisu cyfrowego, bez którego nie można dokonać transferu. Portfel jest niezbędny do zarządzania i zabezpieczenia swoich kryptowalut.

Portfele gorące i zimne

Istnieje wiele portfeli kryptowalutowych, ale zasadnicza różnica między nimi polega na tym, czy są one "gorące" czy "zimne":

Gorący portfel jest podłączony do internetu i można do niego wejść w każdej chwili;

Zimny portfel nie jest podłączony do internetu i pozwala na przechowywanie środków w trybie offline. Taki portfel jest też w stanie w każdej chwili otrzymać środki, ale korzystać z nich może tylko właściciel.

Gorące portfele obejmują wszystkie portfele internetowe oparte na chmurze, większość portfeli mobilnych i programowych oraz portfele oparte na wymianie.

Zimne portfele to portfele sprzętowe, portfele papierowe (wydrukowany na papierze kod QR i adres oraz klucz prywatny, który pozwala na posiadanie i transfer kryptowaluty), pamięci USB i podobne urządzenia do przechowywania danych.
Portfel sprzętowy jest uważany za najbezpieczniejszą opcję przechowywania aktywów cyfrowych.

Portfele sprzętowe przechowują klucze osobiste na urządzeniu zewnętrznym, takim jak USB. Niektóre portfele sprzętowe są kompatybilne z siecią i obsługują wiele walut, umożliwia to nie tylko przechowywanie kryptowalut, ale także płatności online.

Wadą jest koszt — zaczyna się od 79 dolarów — oraz ryzyko zgubienia lub kradzieży portfela.

Najczęściej spotykane portfele pochodzą od producenta Ledger. Ale są też odpowiedniki w postaci Trezora i KeepKey. Ważne jest, aby zakupić portfel sprzętowy bezpośrednio od producenta. Kupowanie w innym miejscu nie jest bezpieczne ze względu na ryzyko wewnętrznych zmian w portfelu, które mogą doprowadzić do kradzieży aktywów.

Powiernicze i niepowiernicze

Portfele dzielą się na powiernicze i niepowiernicze w oparciu o obecność powiernika (strony trzeciej), który jest odpowiedzialny za przechowywanie danych osobowych.

Portfel powierniczy to portfel, w którym dane osobowe są przechowywane przez osobę trzecią (powiernika). Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Na przykład, jeśli użytkownik zgubi hasła lub klucze, będzie mógł odzyskać dostęp do swoich środków.

Wiele giełd kryptowalutowych (Coinbase, Binance, itp.) i usług maklerskich posiada portfele powiernicze. Taka integracja ułatwia pracę z innymi narzędziami tych platform, a także może być korzystna dla transakcji (np. ze względu na brak prowizji w ramach ekosystemu).
Ze względu na kontrolę kluczy przez osoby trzecie, należy szczególnie starannie wybrać portfel powierniczy, gdyż dostęp powiernika do portfela jest również jego wadą. Użytkownik może stracić dostęp do portfela i środków poprzez nakaz władz lub sądów, albo w wyniku ataku hakerów.

Doskonałym tego przykładem była kradzież 2 miliardów dolarów w środkach użytkowników przez pracowników giełdy kryptowalutowej Thodex w 2021 roku. A w 2022 roku amerykański Coinbase ogłosił, że blokuje portfele powiązane z obywatelami Rosji i firmami znajdującymi się na amerykańskich listach sankcyjnych.

Portfele powiernicze są optymalną opcją dla handlu spekulacyjnego, ponieważ giełdy zapewniają dodatkowe usługi finansowe. Na przykład p2p, oprocentowane depozyty, kontrakty terminowe, launchpools (platformy umożliwiające zarabianie na nowych tokenach) itp.
Portfel bez depozytu daje użytkownikowi pełną kontrolę nad kluczami i środkami. Takie portfele są tworzone przez zdecentralizowane giełdy i specjalne serwisy — np. portfele ZenGo, Nuri. Portfele niekurierskie mogą być również tworzone w specjalnych rozszerzeniach przeglądarki (MetaMask). Takie rozszerzenia udostępniają adres i klucz prywatny po prostej procedurze rejestracji. Portfel sprzętowy jest również uznawany za niekuratorski.

Takie portfele nadają się do długoterminowych inwestycji i przechowywania aktywów, ponieważ zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa aktywów.
Niekurierskie portfele kryptowalutowe mają jednak również wady. W przypadku utraty klucza prywatnego i frazy umożliwiającej jego odzyskanie, Twoje środki zostaną bezpowrotnie utracone. Takie portfele mogą być również dotknięte atakiem hakerów.
Innym rodzajem portfela bezustnikowego są portfele papierowe. Nie są one tak popularne ze względu na swoją niepraktyczność. Taki portfel to zwykła kartka papieru, na której wydrukowany jest klucz publiczny i prywatny. W razie potrzeby można na nim umieścić również kody QR dla obu kluczy.

Aby otrzymać środki do takiego portfela, należy standardowo podać nadawcy klucz publiczny. Aby wysłać kryptowalutę, należy wprowadzić klucz prywatny do portfela i stworzyć transakcję. Oba te rozwiązania są uproszczone dzięki zastosowaniu kodów QR.