Wydrukuj tę stronę
środa, 24 maj 2023 09:48

Lecznicze działanie lnu

Lecznicze działanie lnu Lecznicze działanie lnu mat. prasowe

Wiemy o wielu roślinach, które powinny dobrze działać na nasz organizm. Dzisiaj jednak skupimy się na tym, co daje nam len. Jego nasiona, siemię lniane, mogą naprawdę dobrze wpłynąć na nasz stan zdrowia. Dlatego przekonajmy się, co daje nam ta prosta roślina.

 

Siemię lniane w lecznictwie

Zielarze od wieków korzystali z lnu, widząc w nim wiele właściwości leczniczych. Zawierają one wiele składników odżywczych, kwasów, olei, białek – składników, które mogą doskonale wpłynąć na nasz organizm.

Przede wszystkim len wykorzystywało się w chorobie wrzodowej, ale także przy problemach z żołądkiem, dwunastnicą, kaszlu, zapaleniu oskrzeli i wielu innych.

Olej lniany - czym jest?

W sklepach znajdziemy także olej lniany. Jest to jadalny olej, którego można używać każdego dnia osobno lub z dodatkiem ziół. Warto dowiedzieć się, jakie cenne właściwości posiada:

  • Wzmacnia włosy – len posiada wiele cennych witamin, które pozwalają na nadanie włosom sprężystości, nawilżenia i miękkości.
  • Nawilża skórę – nienasycone kwasy tłuszczowe mogą sprawić, że skóra nie będzie tak tracić wody. Dzięki temu zostanie zachowany odpowiedni poziom jej nawilżenia.
  • Przeciwdziała zaparciom – lignana i błonnik w lnie poprawia trawienie i prace jelit. Przy tym działa dobrze na wypróżnianie i nie pozwala na zaparcia.
  • Walczy z chorobami – np. kaszel, chrypka, zapalenie oskrzeli lub zwykłe przeziębienie. W takich sytuacjach warto sięgać po olej lniany, który łagodzi kaszel suchy i pomaga oczyścić oskrzela z wydzieliny.
  • Pielęgnuje cerę – poza tym dobrze wpływa na suchą skórę. Nawilża ją, ochronią przed promieniowaniem UV, zapobiega oparzeniom.
  • Pozwala schudnąć – len poprawia przemianę materii i gospodarkę węglowodanów w organizmie. Warto więc dodać olej do codziennej diety, gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy.
  • Ochrona żołądka – szczególnie w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy. Łagodzi też zgagę, ból i pieczenie.
  • Reguluje poziom cholesterolu – dba ogólnie o układ krążenia.

Przepisy na len

Jeśli jesteśmy przekonani do wprowadzenia lnu do swojej codziennej diety, to warto skorzystać z dwóch sprawdzonych przepisów:

Napar z nasion lnu

Łyżkę siemienia lnianego zaparzamy 15 min w gorącej wodzie. Pijemy rano i wieczorem lub wykorzystujemy do przemywania skóry.

Odwar z nasion lnu

Łyżkę nasion zalewamy letnią wodą lub gotujemy 15 min. Pijemy pół szklanki dwa razy na dzień.

 

Jak widać, len posiada wiele właściwości leczniczych, z których warto korzystać. Dzięki niemu zrzucimy zbędne kilogramy, będziemy czuli się lepiej i poprawimy ogólnie stan swojego zdrowia. Wprowadzenie go do codziennej diety będzie jedynie z korzyścią dla nas.