środa, 28 czerwiec 2023 08:13

Tajemnice i korzyści domowego kefiru.

Tajemnice i korzyści domowego kefiru. Tajemnice i korzyści domowego kefiru. fot: pixabay

Latem chętnie sięgamy po orzeżwiające napoje. Jednym z moich ulubionych napoi jest kefir. Czy zastanawialiście się kiedyś jak można on powstaje? Czy można zrobić kefir w domu?

 

Aby zrobić kefir w domu, potrzebujesz kultury kefirowej, nazywanej również ziarnami kefirowymi. Ziarna kefirowe składają się z mieszaniny bakterii i drożdży, które tworzą symbiotyczną kulturę. Można je zdobyć od innych osób, które uprawiają kefir, lub zakupić w sklepach ze zdrową żywnością.

Przygotowanie kefiru jest dość proste. Wystarczy umieścić ziarna kefirowe w mleku (najlepiej pełnotłustym) w stosunku około 1 łyżeczki ziaren na 1 szklankę mleka. Naczynie z zawartością należy przykryć luźno, na przykład gazą lub pokrywką, i pozostawić w temperaturze pokojowej na 24-48 godzin. Im dłużej fermentacja trwa, tym bardziej kwasowy będzie smak kefiru.

Po upływie określonego czasu, należy odcedzić ziarna kefirowe za pomocą sitka i przenieść kefir do innego naczynia. Można go od razu spożywać lub przechowywać w lodówce, aby był chłodny i bardziej orzeźwiający.

Kefir można pić samodzielnie, dodać do koktajli, smoothie lub użyć jako składnik w różnych przepisach kulinarnych. Można także kontynuować proces fermentacji, dodając świeże mleko do odsączonych ziaren kefirowych, aby uzyskać kolejne partie napoju.


Kefir jest doskonałym napojem na gorące dni. Lubię go pić jako dodatek do obiadu, lub śniadania.