Poinformuj o problemie rodziców albo wychowawcę
Zanim zaczniesz szukać jakichkolwiek innych rozwiązań, powiedz o problemie wpływowej osobie. To mogą być twoim rodzice, którzy skontaktują się ze szkołą w tej sprawie i poproszą o zmianę nauczyciela albo chociaż dobitnie dadzą do zrozumienia, że ta konkretna osoba nie nadaje się na to stanowisko albo do swojej wychowawczyni. Przeważnie takie działanie nic nie da, bo nie dość, że brakuje nauczycieli na rynku pracy, to do tego w szkołach przeważnie każdy ma już mocne plecy, ale będzie to jasny sygnał dla społeczności szkoły, że można takie problemy zgłaszać i że dana klasa ma problem przez nauczyciela, a nie jej brak umiejętności.
Pracuj na własną rękę
Niestety w przypadku leniwego nauczyciela strategia jest tylko jedna: praca na własną rękę, póki sytuacja się nie poprawi. Nie możesz siedzieć bezczynnie i mieć nadzieję, że za rok będziesz mieć lepszą osobę na tym stanowisku, bo nie wrócicie już do omawianego wcześniej materiału. Dlatego po lekcjach weź ze sobą do domu podręcznik i przynajmniej przeczytaj temat, który według wpisu na dzienniku elektronicznym mieliście tego dnia przerabiać. W ten sposób będziesz miał niezbędną wiedzę bez polegania na osobie niekompetentnej i nie skarcisz zbyt wiele, czekając, aż problem sam się jakoś rozwiąże.
Idź na konsultacje do innego nauczyciela
Jeśli w twojej szkole nauczyciele urządzają konsultacje dla uczniów, dowiedz się, czy możesz z nich skorzystać u kogoś prowadzącego dany przedmiot rzetelnie. Nauczyciele rzadko mają z tym problem, o ile takie zajęcia nie kolidują z twoim planem zajęć. Jeśli jednak taka forma nauki nie jest przyjęta, to raczej nie uda Ci się zorganizować jej w swoim zakresie. Nikt nie będzie płacił nauczycielowi za to, że przychodzi do szkoły godzinę wcześnie, a on sam też nie będzie z tego niczego miał, bo liczą się dla niego tylko osiągnięcia jego uczniów. W takim wypadku pozostaje wykupić dla siebie korepetycje albo dalej pracować głównie na własną rękę.