Portale książkowe
Stron internetowych poświęconych literaturze nie brakuje, jeżeli weźmie się pod uwagę duże serwisy polskie i zagraniczne, jak również liczne blogi miłośników czytelnictwa. Często pośród recenzji, jedne i drugie, oferują różne sposoby pomocy w znalezieniu pomysłu na to, co przeczytać.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rankingi książek, które powstają w ramach różnych kategorii od gatunkowych jak na przykład najlepsze kryminały, najlepsze powieści historyczne czy najlepsze debiuty literackie. Idąc dalej rankingi obejmują także konkretne motywy np. romans biurowy, space opera czy powieść obozowa. Nie brakuje także zestawień dla określonego wieku, co jest szczególnie istotne w przypadku wybierania powieści dla dzieci.
Obok tych typowych rankingów warto również zwrócić uwagę na konkursy na najlepsze książki roku, gdzie w nominacjach znajduje się sporo ciekawych pozycji, z którymi warto się zapoznać. Organizują je nie tylko strony o literaturze, ale czasem również księgarnie. Jeżeli przeglądnie się takie plebiscyty kilka lat wstecz, to okazuje się, że zdecydowanie jest w czym wybierać.
Można również skusić na na formę wideo, ponieważ na YouTube nie brakuje czytelników dzielących się swoimi opiniami o książkach. Bardzo często tworzą oni również swoje topki czy zestawienia według popularnych tematów.
Poszukiwanie po tytułach i tematach
Inną, trochę prostszą i szybsza opcją jest wyszukiwanie książek podobnych do tych, które właśnie się przeczytało lub w konkretnej tematyce. Najprostszym przykładem będą przygody Katniss Everdeen, które za sprawą ekranizacji były, i w nadal są, bardzo popularne. Wystarczy wówczas wówczas wpisać w wyszukiwarkę „książki podobne do Igrzysk Śmierci”, a na liście wyników pokaże się sporo stron zawierających polecane historie w tym klimacie. Idąc dalej zamiast tytułu powieści Suzanne Collins można wpisać dowolny, interesujący nas tytuł od „Pamiętnika” Nicholasa Sparksa, przez „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego, „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna aż „365 dni” Blanki Lipińskiej.
Na podobnej zasadzie będzie działać wyszukiwanie powieści, w których poruszany jest konkretny motyw czy temat. Można więc szukać książek o wampirach, tych fabularnych osadzonych w Auschwitz, ale również reportaży o krajach arabskich czy książek o Czarnobylu. Wystarczy określić jasno, co nas interesuje w wynikach wyszukiwania znajdzie się naprawdę sporo propozycji.
Grupy dla czytających i coś dla tradycjonalistów
Kolejny sposobem na znalezienie ciekawej lektury jest dołączenie do grupy na Facebooku czy na forum, w której poruszane są tematy związane z literaturą. Książkoholicy, którzy się tam wypowiadają na pewno chętnie pomogą wyjść z impasu i polecą coś, co może się spodobać. Lecz także i tym razem warto określić, co się lubi, aby członkowie grupy wiedzieli, w jakich obszarach się poruszać.
Osoby, które nie przepadają za przeszukiwaniem internetu mogą zawsze skorzystać z bardziej tradycyjnych metod, a mianowicie mogą udać się do biblioteki. Bardzo często osoby opiekujące się książkami posiadają dużą wiedzę na temat księgozbioru, ciekawych nowości czy polecanych i najpopularniejszych w danej filii książkach.
Jak widać, możliwości jest bardzo duża a dzięki różnorodnym sposobom czytelnicy, a zwłaszcza ci lubiący szukać informacji w internecie, mogła łatwo znaleźć pomysł na to, co przeczytać. Co więcej, przy okazji uzyskają oni również informacje zwrotnych od innych czytelników, które również są bardzo pomocne w poszukiwaniu pomysłów na ciekawą lekturę.