poniedziałek, 20 czerwiec 2022 15:37

Ile kosztuje papuga?

Ile kosztuje papuga? fot:pixabay

Ptaki coraz częściej goszczą w naszych domach jako pupile. Co prawda nie trzeba z nimi wychodzić na spacer jak z psem ani nie niszczą mebli podczas nieobecności właścicieli. Jednak wymagają dość szczególnej opieki. Cena papug jest zróżnicowana. Sięga od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. Ptaki coraz częściej goszczą w naszych domach jako pupile. Co prawda nie trzeba z nimi wychodzić na spacer jak z psem ani nie niszczą mebli podczas nieobecności właścicieli. Jednak wymagają dość szczególnej opieki. Cena papug jest zróżnicowana. Sięga od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy.

 


Które papugi są najtańsze?


Zdecydowanie najbardziej dostępnymi dla amatorów papugami są papużki faliste. Ich cena nie przekracza 50 złotych. Można je nabyć w większości sklepów zoologicznych. Jednak fachowcy polecają zakup papug w profesjonalnych hodowlach. Ptaki z takich miejsc są zdrowsze, mają lepiej ukształtowany charakter, a właściciel ma pewność, że nie pochodzą z chowu wsobnego.
Decydując się na zakup papużki falistej należy mieć świadomość, że niektóre osobniki dożywają nawet 15 lat. W związku z tym trzeba przemyśleć, czy jesteśmy w stanie tak długo opiekować się zwierzakiem. Papużka falista jest dostępna w różnych ubarwieniach. Powinna mieszkać w klatce o wymiarach co najmniej 40 cm szerokości i wysokości oraz 70 cm długości.


Które papugi są najdroższe?


Ary to papugi, za które trzeba zapłacić najwięcej. Koszt jednego osobnika to średnio 5 tysięcy złotych, a najdroższe mogą kosztować nawet dwa razy tyle. Oprócz kosztów zakupu właściciel musi też mierzyć się z wydatkami związanymi z zapewnieniem papudze odpowiednich warunków. Wyposażenie klatki, kupno odpowiedniego pokarmu czy pierwsza wizyta u lekarza weterynarii specjalisty to koszt ponad 1000 złotych. Właściciel papugi musi mieć na uwadze, że będzie ona wymagała poświęcenia jej uwagi oraz zapewnienia dużej ilości miejsca. Ary są głośne i nie nadają się do trzymania w małych lokalach.


Jaką papugę kupić na początek?


Jeśli zupełnie nie masz doświadczenia w opiekowaniu się papugami, to najlepszym wyborem będą papużki faliste. Choć i one mają spore wymagania co do utrzymania i żywienia, to łatwo natknąć się w Internecie na sporo materiałów szkoleniowych. Są zdecydowanie mniej wymagające niż ary i nie trzeba im poświęcać, aż tak dużo czasu. Żyją krócej niż duże osobniki, więc można bardziej zaplanować opiekę nad nimi w przyszłości.