Czynniki wpływające na wydajność instalacji fotowoltaicznej
Zastanawiasz się nad montażem dodatkowych paneli? A może nie jesteś do końca zadowolony z istniejącej już, przydomowej elektrowni słonecznej? W obu przypadkach warto zastanowić się, czy instalacja będzie działać optymalnie. Od czego to zależy?
Kierunek geograficzny. Polska położona jest na półkuli północnej, dlatego też instalacja powinna być skierowana w stronę południową, gdzie najczęściej znajduje się słońce. Ustawienie paneli fotowoltaicznych na wschód lub zachód oznacza utratę nawet do 20% wydajności instalacji.
Nachylenie do płaszczyzny. Równie ważny jest kąt ustawienia paneli do poziomu. Optymalne wartości wynoszą około 30° - 40°. Przy płaskim ustawieniu panele będą działać na 90% swoich możliwości. Jeszcze gorszą wydajność uzyskuje się przy montażu na ścianach, czyli pionowo. Wtedy można uzyskać tylko 72% planowanej energii elektrycznej.
Zacienienie. Jeśli na Twój dach pada cień, zainstalowana tam elektrownia słoneczna nie będzie w ogóle działać (brak dostępu do promieni słonecznych).
Prawidłowy montaż. Dlaczego warto zatrudnić profesjonalnych monterów? Panele fotowoltaiczne można bardzo łatwo uszkodzić, a prace na wysokościach są niebezpieczne - o tym wie każdy. Wiele osób nie zdaje sobie natomiast sprawy, że błędy montażowe mogą znacząco ograniczyć wydajność instalacji. Zbyt małe odstępy od dachu spowodują nagrzewanie się ogniw, przez co będą się one wyłączać.
Jak widać, każdy szczegół ma ogromne znaczenie. Dlatego też nie warto pozostawiać tego przypadkowi. Czy można zwiększyć wydajność swojej instalacji?
Jak zwiększyć wydajność przydomowej instalacji fotowoltaicznej?
Kluczowe jest dobranie odpowiedniego miejsca na montaż paneli. Nie zawsze jednak jest takie dostępne. Na szczęście firmy takie jak Pekabet oferują przystępne rozwiązania do poprawy działania ogniw. Są to na przykład konstrukcje pod panele fotowoltaiczne. Ich zadanie jest proste - pozwalają uzyskać optymalne nachylenie instalacji względem poziomu. Jednocześnie zwiększają wentylację pod ogniwami, zapobiegając ich przegrzewaniu się. Oprócz takich rozwiązań warto zadbać także o sprawdzonego montera - jego doświadczenie ułatwi optymalne ustawienie elektrowni słonecznej.