sobota, 25 czerwiec 2022 10:30

Jak wykryć lub zdiagnozować "leniwe oko" u dzieci?

Leniwe oko u dzieci Leniwe oko u dzieci fot:pixabay

Dzieci mają pewne trudności z rozpoznaniem problemów ze wzrokiem, ponieważ nie wiedzą, czy ich widzenie jest zaburzone, czy nie. Dlatego też należy zawsze zwracać uwagę na wszelkie objawy, jakie mogą wystąpić u dzieci.Dzieci mają pewne trudności z rozpoznaniem problemów ze wzrokiem, ponieważ nie wiedzą, czy ich widzenie jest zaburzone, czy nie. Dlatego też należy zawsze zwracać uwagę na wszelkie objawy, jakie mogą wystąpić u dzieci.

Co to jest amblyopia lub leniwe oko?

Amblyopia, czyli leniwe oko, to choroba oczu, w której siatkówka z przyczyn organicznych traci wrażliwość, co powoduje pogorszenie widzenia. Patologia ta pojawia się w pierwszych latach życia, ponieważ drogi nerwowe łączące mózg z oczami nie są prawidłowo stymulowane, co prowadzi do tego, że jedno oko rozwija się lepiej niż drugie. Chociaż zazwyczaj występuje tylko w jednym oku, może również pojawić się w obu, a najszybszym objawem jest odchylenie źrenicy w jedną stronę. 

Główne objawy amblyopii

Istnieją oznaki i objawy, które mogą być brane pod uwagę przy diagnozowaniu amblyopii lub leniwego oka.Słaba percepcja wzrokowa.W amblyopii zmniejszenie ilości informacji przesyłanych przez nerwy oczne do mózgu powoduje, że obraz nie dociera do niego prawidłowo i wyraźnie. W takiej sytuacji mózg nadal tłumi obrazy z jednego oka i koncentruje się na drugim, co powoduje pogorszenie percepcji wzrokowej.
Nadmierne mruganie
Objaw ten jest spowodowany koniecznością prawidłowego smarowania i ogniskowania chorego oka, aby uzyskać lepszy obraz tego, co widzi dziecko. Ponieważ nie mogą dobrze widzieć, starają się w jakiś sposób poprawić obraz i nieświadomie wytwarzają nadmierne mruganie.

Ciągłe mrużenie oczu

Jest to kolejny znak, że obraz, który otrzymuje dziecko, nie jest wyraźny i dokładny. Mrużenie oczu pomaga lepiej skupić się na tym, co chcemy zobaczyć, ale wskazuje również na możliwość istnienia innej patologii, takiej jak dalekowzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm, którą również należy wykryć.

Odchylone oko

W amblyopii dochodzi nie tylko do uszkodzenia nerwów, ale także do zmian na poziomie mięśniowym, co powoduje, że mięśnie utrzymujące chore oko nie działają prawidłowo, umożliwiając jego obracanie się do wewnątrz lub na zewnątrz.

Ból głowy

Bardzo często występują bóle głowy spowodowane tego typu zmianami, ponieważ oczy bardzo manipulują wzrokiem, starając się znaleźć wyraźny obraz lub lepszą ostrość. Całe to napięcie objawia się ciągłym bólem głowy. Warto wiedzieć, że małe dzieci mogą manifestować ten rodzaj bólu poprzez płacz i próby dotykania głowy rękami, dlatego ważne jest, aby zawsze zwracać uwagę na różne rzeczy, które mogą robić dzieci.

Co powoduje rozwój amblyopii u dzieci?

Istnieją 3 przyczyny lub etiologie, które wywołują amblyopię.

Zez

Zez powoduje nieprawidłowe ustawienie oczu, które powoduje nierównomierne przekazywanie obrazu do siatkówki, a następnie do kory wzrokowej. Ponieważ obrazy te są trudne do przetworzenia, mózg tłumi obraz chorego oka, co powoduje zatrzymanie jego rozwoju.

Zaćma

Wrodzona zaćma zakłóca tworzenie obrazu dla mózgu i dzieje się to samo, co w przypadku zeza — mózg tłumi jedno oko, a bardziej rozwija drugie.

Wady refrakcji

Nieostre obrazy prowadzą do rozwoju i utrzymywania się problemu amblyopii w oczach dziecka z powodu nierównej refrakcji. Te wady refrakcji są spowodowane astygmatyzmem, krótkowzrocznością lub nadwzrocznością.

W jaki sposób amblyopia  wpływa na jakość życia dziecka?

Dzieci z amblyopią mogą być początkowo zdezorientowane zmiennością obrazów i trudnościami w ich zrozumieniu. Może to prowadzić do frustracji, z którą czasami trudno im sobie poradzić. Jeśli jednak problem nie zostanie szybko rozwiązany, dziecko będzie stopniowo przyzwyczajać się do sytuacji, aż przestanie odczuwać dyskomfort. Z jednej strony jest to korzystne, ponieważ nie powoduje dyskomfortu, ale z drugiej strony jest to dość niekorzystne, ponieważ wraz z upływem czasu istnieje ryzyko całkowitej utraty wzroku w zaatakowanym oku.

Jaki jest najlepszy sposób wykrywania lub diagnozowania amblyopii u dziecka?

Najlepszym sposobem na wykrycie lub zdiagnozowanie amblyopii u dzieci jest uwzględnienie oznak i objawów, które przejawiają się i odnoszą do tych opisanych powyżej. Jeśli jako rodzic zauważysz którykolwiek z tych objawów, powinieneś zabrać dziecko do okulisty. Gdy zabierzesz dziecko do okulisty, będzie on w stanie przeprowadzić odpowiednie badania, które wykażą, na jaką konkretnie patologię cierpi Twoje dziecko, i na tej podstawie zaproponuje odpowiednie leczenie.
Leczenie wskazane w przypadku amblyopii.
Istnieje 5 opcji leczenia, które stosuje się w zależności od przyczyny amblyopii i stopnia jej nasilenia.
1. Soczewki korekcyjne: mogą to być soczewki fizyczne lub kontaktowe.

2. "Łatanie" oczu: najczęściej stosowana metoda, ponieważ wymusza rozwój chorego oka.3. Krople okulistyczne: celem tych kropli jest zamglenie widzenia w oku, które funkcjonuje prawidłowo, a tym samym wymuszenie rozwoju i funkcjonalności chorego oka. Krople te są zwykle na bazie atropiny.4. Filtr Bangertera: ten filtr działa jak wewnętrzny plaster, który umieszcza się na soczewce sprawnego oka i stymuluje silniejsze oko.5. Chirurgia: stosuje się ją w przypadku patologii wymagającej operacji, np. zaćmy.

3. Krople okulistyczne: celem tych kropli jest zamglenie widzenia w oku, które funkcjonuje prawidłowo, a tym samym wymuszenie rozwoju i funkcjonalności chorego oka. Krople te są zwykle na bazie atropiny. oku, które funkcjonuje prawidłowo, a tym samym wymuszenie

4. Filtr Bangertera: ten filtr działa jak wewnętrzny plaster, który umieszcza się na soczewce sprawnego oka i stymuluje silniejsze oko.5. Chirurgia: stosuje się ją w przypadku patologii wymagającej operacji, np. zaćmy.

5. Chirurgia: stosuje się ją w przypadku patologii wymagającej operacji, np. zaćmy.