poniedziałek, 01 sierpień 2022 11:52

Angielskie czasowniki modalne dla początkujących – co warto wiedzieć?

Angielskie czasowniki modalne dla początkujących Angielskie czasowniki modalne dla początkujących materiały prasowe

Pojęcie „czasowniki modalne” obiło Ci się o uszy, ale obawiasz się, że nauka ich może Cię przerosnąć? Poznaj triki, dzięki którym nauka będzie bardzo łatwa. Dowiedz się również, dlaczego znajomość angielskich czasowników modalnych jest tak istotna.

 

Angielskie czasowniki modalne – czemu warto je znać?

Czasownik modalne to bardzo popularna oraz prosta metoda modyfikacji zdań w języku angielskim. Z jednej strony zaprzeczają części poznanych reguł gramatycznych (jak np. dodawanie końcówek do czasowników), z drugiej – są użyteczne w angielskich konwersacjach i stosunkowo łatwe do nauczenia.

Czasowniki modalne pomagają wyrazić różne stopnie konieczności, motywację czy możliwość. W katalogu czasowników modalnych można znaleźć zarówno czasowniki typowo modalne, jak i półmodalne (w tym. np. „have to”). Za pomocą czasowników modalnych można poradzić sobie w wielu praktycznych sytuacjach w codziennym życiu. Czasowniki modalne pomogą opowiedzieć o umiejętnościach, poprosić o pozwolenie, powiedzieć komuś, że jest możliwość lub nie ma możliwości wykonania czegoś, a nawet pozwolą wydać zakaz lub rozkaz. Równocześnie czasowniki modalne stają niezwykle przydatne w życiowych sytuacjach, takich jak proszenie kogoś o coś, udzielanie rad lub zapraszanie. Sytuacji użycia czasowników modalnych jest całe mnóstwo – przekonaj się, jak wiele każdy z nich ma zastosowań. Odwiedź stronę: https://szybkanauka.pro/czasowniki-modalne-angielski/ i poznaj praktyczne treningi i ćwiczenia, które przybliżą Ci temat czasowników modalnych.

Jak używać czasowników modalnych – praktyczne ćwiczenia

Wiesz już, że czasowniki modalne są bardzo przydatne w języku angielskim. Czy zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że są na tyle proste, że bez trudu poradzi sobie z nimi językowy nowicjusz?

Czasowniki modalne prezentowane są w zdaniu zawsze w formie bezokolicznika. To oznacza, że ucząc się np. czasownika „can”, nie musisz przyswajać jego innych form, bo jest ona jedyną! Jeśli chcesz powiedzieć np. że potrafisz jeździć na rowerze, ułożysz zdanie: „I can ride a bike”. Jak widzisz, dwa czasowniki pojawiają się jeden po drugim i oba pozostawione są w formie bezokolicznika.

Co równie ważne, czasowniki modalne nie zmieniają się ze względu na osoby. Niezależnie więc, o kim chcesz powiedzieć, że potrafi jeździć na rowerze, zawsze użyjesz słowa „can” („she/he/it/we/they can ride a bike”). W przypadku czasowników modalnych nie ma potrzeby dodawania słówka „to” oraz końcówek „ed”, czy też „ing”. To bardzo ułatwia naukę.

Masz wolne 30 minut? Poświęć je w takim razie na praktyczny trening czasowników modalnych, dzięki któremu wszystko stanie się dla Ciebie całkiem proste: https://youtu.be/vQQCEx2cNrE.

Najczęściej używane czasowniki modalne

Katalog czasowników modalnych jest dość szeroki, ale poznając poszczególne czasowniki, przekonasz się, że warto zapamiętać ich jak najwięcej. Popularnym czasownikiem modalnym jest na przykład „can”, „could” oraz „be able to”. Za pomocą każdego z nich możesz poinformować o swoich umiejętnościach. Jeśli natomiast zależy Ci, by powiedzieć o tym, że jakaś czynność jest możliwa do wykonania, to skorzystaj z czasownika „may” lub „might”. Co istotne, dwa ostatnie czasowniki posłużą Ci w sytuacjach, gdy chcesz poprosić w uprzejmy sposób o pozwolenie.

Popularny i przydatny jest także czasownik „must”, „should” oraz „ought to”. Z pomocą każdego z nich możesz coś rozkazać. Najtwardszym czasownikiem z tego zestawu jest „must”. Wspomniane „should” oraz „ought to” mogą okazać się równie przydatne w momencie, gdy chcesz komuś coś zasugerować, a nie rozkazać, więc zależy Ci na udzieleniu praktycznej porady. Warto zapamiętać także czasownik „will” oraz „would”. W zdaniu mogą stanowić zaproszenie, by ktoś coś zrobił.

Czasowniki modalne są proste w użyciu i przydatne. Włącz je do swojego codziennego języka, a zobaczysz, że w wielu sytuacjach poczujesz się bardziej swobodnie.