wtorek, 17 styczeń 2023 10:00

Domowe przygotowanie dziecka do szkoły

Domowe przygotowanie dziecka do szkoły Domowe przygotowanie dziecka do szkoły

Pierwsza klasa szkoły podstawowej to ogromne wyzwanie dla dziecka i jego rodziców. Nauka czytania, pisania i liczenia wiąże się z mnóstwem pracy dla małego ucznia. Aby nieco zmniejszyć stres związany z ogromem wiedzy i umiejętności, które należy przyswoić w pierwszym roku nauki, rodzice mogą zacząć przygotować szkraba do szkoły już kilka miesięcy wcześniej. Jak to zrobić, aby przedszkolak uczył się i nawet o tym nie wiedział?

 

Nauka przez zabawę

O tym, że najlepiej uczyć dzieci przez zabawę wiedzą wszyscy rodzice. Niestety nie zawsze mają pomysły na to, w jaki sposób mądrze przekazywać dzieciom wiedzę i trenować niezbędne w szkole umiejętności. Często formą nauki wykorzystywaną przez rodziców jest włączenie programów edukacyjnych. Dzięki nim dzieci przyswajają wiele nowych informacji, ale niestety to za mało, żeby spokojnie wejść w świat szkolny. Aby ułatwić rodzicom pracę z przedszkolakiem a równocześnie przekazać jak najwięcej wiedzy i wytrenować umiejętności niezbędne w szkole powstała lista zadań do druku dostępna na stronie https://childdevelop.pl/programs/kindergarten/14/. Każda mama lub tata może pobrać stronę z zadaniami, wydrukować ją i wspólnie z dzieckiem wykonać ćwiczenia znajdujące się na kartce. Do wyboru są zadania mające na celu naukę pisania i czytania, zadania matematyczne a także zagadki i rebusy poszerzające wiedzę ogólną dziecka.

Umiem czytać, pisać, liczyć – pierwsza klasa już nie straszna

Zadania do druku z portalu Rozwój Dziecka pomagają przedszkolakowi w ciekawy sposób przyswoić wiedzę i umiejętności niezbędne do osiągnięcia dobrych wyników w pierwszej klasie. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu dziecka do nauki, mały uczeń nie odczuwa obaw przed kolejnym dniem w szkole. Znajomość podstaw czytania, pisania i liczenia sprawiają, że dziecko dobrze radzi w nauce i nie odstaje od rówieśników, co pozytywnie wpływa na jego samoocenę i samopoczucie.

Przygotowanie do szkoły to nie tylko kupno książek i przyborów szkolnych niezbędnych do nauki, ale przede wszystkim umożliwienie przedszkolakowi pozyskania niezbędnych umiejętności, które przydadzą się w pierwszej klasie. Dzięki zadaniom do druku rodzice podczas wspólnie spędzanego czasu mogą w ciekawy sposób nauczyć szkraba podstawowych umiejętności, które będą niezbędne w szkole. Uczeń, który zna literki i cyferki, a do tego umie czytać, pisać i liczyć z pewnością lepiej poradzi sobie w pierwszych miesiącach nauki niż jego kolega bez żadnego przygotowania.