Bezpieczeństwo - własne i innych
Prowadząc pojazd mechaniczny, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie wsiadać "za kółko" pod wpływem alkoholu. Opóźniona zdolność reagowania, zaburzona percepcja czy brak możliwości dokonania rzetelnej oceny sytuacji to tylko niektóre z powodów, dla których nie można prowadzić samochodu w stanie nietrzeźwości. O ile jednak po suto zakrapianym wieczorze większość z nas nawet nie pomyśli o jeździe samochodem, o tyle wypicie dwóch kieliszków wina na kilka godzin przed jazdą budzi już większe wątpliwości. Dlatego też warto sprawdzić trzeźwość za pomocą alkomatu.
Alkomat czy blokada alkoholowa?
Alkomat to urządzenie, za pomocą którego w kilka sekund sprawdzimy stan trzeźwości. Wystarczy wdmuchnąć powietrze, aby czujnik pokazał odpowiednią wartość. Oczywiście, aby alkomat działał prawidłowo, musi być okresowo kalibrowany. Ponadto kierowca musi we własnym zakresie skorzystać z niego przed jazdą. Inaczej działają blokady alkoholowe, które w przypadku wykrycia w wydychanym powietrzu określonego stężenia alkoholu nie pozwalają uruchomić silnika. Takie rozwiązanie jest z pewnością efektywniejsze, dając większą pewność, że osoba nietrzeźwa nie poprowadzi samochodu. Niemniej jednak jego dużą wadą jest cena- zamontowanie odpowiedniego systemu to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że blokady samochodowe najczęściej spotkamy wyłącznie w samochodach służbowych.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, czyli dlaczego warto zainwestować w alkomat?
Alkomaty to proste w obsłudze urządzenia, które można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Przydają się nie tylko po imprezie, lecz w każdej sytuacji, gdy pojawiają się wątpliwości co do naszego stanu trzeźwości. Blokada alkoholowa, choć niezwykle efektywna, jest już znacznie droższa. Ponadto mogą tutaj pojawić się pewne rozbieżności w kwestii tego, jakie dokładnie wartości uniemożliwiałyby uruchomienie samochodu. Każdy kraj ma bowiem inne przepisy dotyczące tego, kiedy nie można prowadzić samochodu po spożyciu alkoholu.