środa, 12 lipiec 2023 10:57

Koral – kamień odzwierciedlający tęsknotę za latem

Koral – kamień odzwierciedlający tęsknotę za latem Koral – kamień odzwierciedlający tęsknotę za latem mat. prasowe

Koral to kamień naturalny, często wykorzystywany do produkcji biżuterii. Słynne czerwone korale, pożądane w czasach naszych babek, to właśnie biżuteria wytwarzana z pozyskiwanego z mórz i oceanów koralowca. Specyficzny czerwony kolor tego kamienia naturalnego jest nie do podrobienia. Lata mijają, a barwa ta nadal wydaje nam się atrakcyjna i znajduje amatorów wśród osób, które zajmują się tworzeniem bransoletek, wisiorków i pierścionków własnoręcznie. 

 

Skąd pochodzi koral używany do tworzenia słynnych czerwonych korali?

Koral pozyskiwany jest z mórz. Głównie z basenu Morza Śródziemnego, ale też z wysp Archipelagu Malajskiego, a także z Morza Czerwonego oraz z wybrzeży Australii. Kamień ten pobiera się z koralowca, żywego organizmu, który lubi wody ciepłe. Biżuteryjne kamyki powstają poprzez oszlifowanie koralowca, zwanego drzewem oceanów. Tworzy on piękne drzewiaste struktury w formie polipów, które ozdabiają podwodne światy. To właśnie one powodują, że chce nam się nurkować na kilkadziesiąt metrów w dół, przy użyciu specjalistycznego sprzętu do oddychania. Aby zobaczyć koralowiec, nie trzeba schodzić głęboko, bo kolonie tego morskiego organizmu lubią pozostawać płytko w wodach. Niestety, mimo że korale są bardzo dobrze widoczne pod powierzchnią wody, to jednak bardzo trudno jest je wydobyć. Znajdują się pod gałązkami, które zwrócone są ku dołowi. Dodatkowo, uwielbiają rozwijać się pod załomami skalnymi. To powoduje, że wydobywanie koralowca jest długotrwałe i odznacza się dużą uciążliwością. 

Jak wygląda koral naturalny?

Po wydobyciu, koral jest matowy, trzeba go oszlifować oraz oczyścić, a także nadać odpowiedni kształt. Najbardziej pożądany to ten kulisty. Ale zdarzają się też piękne wyroby z koralików z kamienia koralu w kształcie obłym czy kaboszonowym. Koraliki do biżuterii tworzone z koralu mają intensywną barwę, kojarzą nam się z latem, wakacjami i odzwierciedlają naszą tęsknotę za Słońcem. 

Koral w przemyśle jubilerskim

Koral nie zawsze występuje w kolorze blado-czerwonym. Czasami jest to czerń, biel, a niekiedy też błękit. Jednak do wyrobów jubilerskich, czyli do tworzenia bransoletek, wisiorków, kolczyków oraz pierścionków używany jest koral o najbardziej intensywnym ubarwieniu. Słynne czerwone korale, czyli nieodłączny element tradycyjnego stroju krakowskiego w Polsce muszą koniecznie zostać wyprodukowane przy użyciu koralowca o intensywnej, jak najczystszej barwie (co nie zmienia faktu, że większość pań jednak nosiła koraliki drewniane barwione na czerwono, imitujące naturalny kamień koral).