wtorek, 18 październik 2022 13:46

Czym zajmuje się agencja brandingowa?

agencja brandingowa agencja brandingowa fot: Adobe Stock

Nie wszyscy wiedzą, czym zajmuje się agencja brandingowa. Jeśli jednak poważnie myślisz o obecności swojej firmy na rynku, warto abyś rozważył współpracę z tym rodzajem agencji. Dowiedz się, czym się zajmuje oraz w jaki sposób może Ci budować rozpoznawalność.

 Branding, czyli co? Agencja brandingowa i jej główny przedmiot zainteresowania

Branding jest kształtowaniem świadomości marki pośród konsumentów, którzy potencjalnie są zainteresowani nabyciem danego produktu lub usługi. Przedmiotem pracy agencji brandingowej jest zatem tworzenie wizerunku marki, przedsiębiorstwa, produktu czy pojedynczej usługi. Agencja brandingowa dokładnie opracowuje złożoną strategię komunikacji, dostosowując ją do poszczególnych kanałów medialnych. Może pomóc w opracowaniu scenariuszy kampanii reklamowych, stworzyć projekt strony internetowej, od podstaw opracować logo i logotyp lub przeprowadzić odświeżenie dotychczas funkcjonujących. 

W dzisiejszych czasach branding jest kluczowym elementem działalności marketingowej każdej firmy: jego bagatelizowanie może skutkować brakiem możliwości dalszego rozwoju, szczególnie w sektorach rynku, które są bardzo konkurencyjne. Niestety, nie zawsze jakość jest jedynym i najważniejszym wyróżnikiem, który gwarantuje dobre prosperowanie marki: obecnie komunikacja z konsumentem odgrywa równie istotną rolę, jak serwowanie najwyższej klasy rozwiązań. 

Agencja brandingowa a inne agencje marketingowe

Agencja brandingowa zajmuje się głównie wizerunkiem marki. Jednak obecnie wiele agencji brandingowych znacznie poszerza swoją działalność, oferując kompleksowe usługi marketingowe. Dlatego poszukując agencji brandingowej warto dowiedzieć się, jakie dodatkowe usługi jeszcze świadczy lub z jakimi podmiotami pracuje. W ten sposób można uzyskać pewność, że opieka marketingowa nad naszym produktem czy marką będzie złożona i kompleksowa, a my unikniemy potrzeby komunikowania się z kilkoma różnymi firmami i tłumaczenia filozofii marki wielokrotnie. 

Czy potrzebujesz agencji brandingowej?

Z dużym prawdopodobieństwem - tak. Większość firm na polskim rynku (i nie tylko) boryka się z problem braku spójności przekazu marketingowego. Nie maja opracowanej jednej, konsekwentnie realizowanej strategii komunikacji, przez co ich przekaz jest rozmyty. Tymczasem w dobie omnichannel, gdy komunikacja z konsumentem zachodzi na kilka różnych sposobów, klienci zapamiętują i najlepiej kojarzą marki, które mówią jednym, wyrazistym głosem. Na współpracy z agencją brandingową mogą zatem zyskać nie tylko nowe marki, dopiero wchodzące na rynek, ale również te, które od dłuższego czasu na nim przebywają. W tym drugim przypadku można się zgłosić do tego rodzaju agencji marketingowej po audyt i poznać jej propozycje nowego spojrzenia na nasz brand. 

Gdzie znaleźć dobrą agencję brandingową?

Renomowanych agencji brandingowych jest w Polsce kilka: warto sprawdzić ich ofertę na stronach internetowych oraz poprzez rozmowę z przedstawicielami tych agencji. W ostatecznej decyzji warto wspierać się przede wszystkim portfolio danej agencji, opiniami na jej temat wśród klientów oraz własną intuicją: dobry kontakt z przedstawicielami agencji brandingowej to najlepszy wstęp do rozwoju naszego brandu.