W zależności od preferencji można przygotować granitę jako napój lub deser do jedzenia łyżeczką. Podstawowy przepis na granitę zakłada zastosowanie wyłącznie soku z cytryny, cukru oraz lodu - we Włoszech wykorzystywano ten specjalny, pochodzący ze zboczy wulkanu Etna. Obecnie możliwości przygotowania granity jest naprawdę mnóstwo, przede wszystkim dzięki zastosowaniu specjalnych syropów, dzięki którym deser ten zyskuje mnóstwo smaków.
Jak zrobić granitę?
Do stworzenia deseru można wykorzystać świeże owoce, jednak, jeśli brakuje czasu na ich przygotowanie, z pomocą przychodzi granita w syropie. Syropy do granity dostępne są w różnych smakach, dzięki czemu można stworzy swój idealny deser. Oczywiście do jego przygotowania potrzebne jest także specjalne urządzenia - granitor. Jest bardzo popularny w lokalach gastronomicznych, pozwalając na szybkie przygotowanie dużych ilości tego orzeźwiającego deseru.
Najlepsze granitory mogą mrozić produkty do około -2°C. Obecność specjalnego mieszadła pozwala zachować konsystencję półpłynną, z dość dobrze wyczuwalnymi kawałkami lodu. To jedna z najbardziej charakterystycznych cech tego deseru.
Idealna granita nie powstanie również bez najlepszego syropu. Te można znaleźć w sklepie na stronie www.alelody.pl. W ofercie znajduje się aż 6 smaków - malina, owoce egzotyczne, truskawka, cytryna, limonka oraz cola. Syrop do granity oferowany jest w dużym opakowaniu o pojemności 5 l, co pozwala na przygotowanie ogromnej ilości smakowitego i orzeźwiającego deseru.
Specjalne syropy do granity nie tylko przyspieszają proces powstawania deseru, ale przede wszystkim, bardzo dobrze smakują, dając orzeźwienie w letnie, upalne dni.
Oczywiście granitę można wykonać także w domowych warunkach bez specjalnego narzędzia. Warto jednak liczyć się z tym, że zajmuje to dużo czasu, więc nic dziwnego w tym, że lokale gastronomiczne chętnie dla ułatwienia sobie zadania korzystają ze specjalistycznych narzędzi.
Czym się różni granita od sorbetu?
Granita i sorbet to dwa odmienne desery, choć z różnych przyczyn są ze sobą dość często mylone. Choć przygotowane są z podobnych składników, to jednak zasada przygotowania nieco się różni.
Przede wszystkim tym, co różni oba desery jest ich konsystencja - sorbet jest bardziej zwarty, jest też bardzo puszysty, co spowodowane jest wbijaniem powietrza do deseru po jego zamrożeniu.