Co to jest fake news?
Fake news to każdy rodzaj informacji, w którym manipuluje się prawdą poprzez zmianę lub nawet wymyślenie faktów w celu przekonania opinii publicznej o fikcyjnej rzeczywistości. Od początku istnienia ludzkości prawdą jest, że opowieści zawsze ulegały pewnym modyfikacjom w miarę przekazywania ich z osoby na osobę. Ale w przeciwieństwie do tego, fake newsy, to takie, które są przygotowywane wyłącznie w celu oszukania odbiorców, zmuszenia ich do uwierzenia w coś, co nie jest prawdą. Innymi słowy, ten kto je tworzy, wie, do czego zmierza i jaka jest jego intencja.
Istnieją strony internetowe, które udostępniają informacje, które w wielu przypadkach są niezweryfikowane. Inni opowiadają fakty według własnej perspektywy, co zmienia rzeczywistość i sprawia, że odwiedzający wierzą, że to prawda, podczas gdy jest to tylko opinia jednej osoby, która w większości przypadków promuje idee, które tylko komplikują fakty. Jednak to media społecznościowe są platformą, gdzie tego typu wiadomości są promowane najbardziej. Ponieważ nie muszą one przestrzegać tych samych przepisów dotyczących prawdziwości informacji, które obowiązują gazety i inne media informacyjne, nie ma praktycznie żadnych regulacji, a fake newsy rozprzestrzeniają się bardzo szybko.
Rodzaje fake news.
Clickbaiting.
To technika tworzenia sensacyjnych nagłówków, aby skusić odbiorców do wejścia na stronę lub kliknięcia linku. Nagłówki wiadomości odwołują się do emocji i prawie zawsze towarzyszą im zmodyfikowane obrazy, które wywołują strach, ciekawość, obrzydzenie i inne wrażenia wzbudzające ciekawość.
Propaganda.
Dotyczy to fałszywych lub zniekształconych historii stworzonych w celu manipulowania publicznością. Ten typ fałszerstwa występuje najczęściej w środowiskach politycznych i nacjonalistycznych, gdzie naród jest manipulowany do przyjęcia koncepcji i przekonań przywódców lub grup przywódców.
Błędy dziennikarzy.
Podczas prezentowania lub pisania informacji niektórzy dziennikarze popełniali błędy, które kończyły się zmianą sensu opowieści. Zanim się zorientują, dotarli już do tysięcy lub milionów ludzi. W przypadkach, gdy dana osoba lub punkt medialny chce uprawiać odpowiedzialne dziennikarstwo, publikuje przeprosiny i wyjaśnienia, próbując naprawić zło. Nie zawsze jednak tak się dzieje.
Satyra.
Taki sposób przedstawiania informacji sprawia, że kilka nieostrożnych osób wierzy, że to, co się mówi, jest w najmniejszym szczególe prawdziwe, podczas gdy tak naprawdę jest to burleskowy styl opowiadania. W rzeczywistości niektórzy nawet radykalizują swoje poglądy w wyniku satyry, którą przeczytali w gazecie.
Informacje od oszustów.
Niektóre źródła informacji podszywają się pod prawdziwe źródła, aby wykorzystać ich wiarygodność do rozpowszechniania fałszywych historii. Zdarza się to bardzo często w mediach społecznościowych, gdzie można tworzyć fałszywe profile osób lub marek i zamieszczać niezweryfikowane, lub sfabrykowane informacje.
Treść wymyślona.
To jest ostateczny wyraz fake news. To całkowicie fałszywe informacje, historie i dane, generowane bez żadnych podstaw. Ogólnie rzecz biorąc, starają się, aby stworzona wiadomość stała się wiralem. W jakim celu? Aby konto było bardziej znane, lub aby reklamować markę a niekiedy to po prostu "zabawa" dla tego, kto go publikuje.
Usuwanie lub pomijanie treści.
W niektórych przypadkach źródła celowo decydują się na pominięcie niektórych informacji z zamiarem uprzedzenia lub spolaryzowania opinii publicznej. To nie jest ignorancja brakujących informacji, ale świadoma decyzja.
Fałszywe konteksty.
Wyrwane z kontekstu wiadomości są bardzo powszechne wokół wojen i wystąpień politycznych w celu zmiany opinii publicznej lub perspektywy. Podobnie jest z wiadomościami, które są powiązane z innymi wydarzeniami, które w rzeczywistości nie mają związku. W takich przypadkach bardzo często zdarza się, że do wiadomości dołączone jest zdjęcie lub film.