piątek, 06 styczeń 2023 17:45

Jak samemu usunąć drzewo z korzeniami?

Drzewo Drzewo fot:pixabay

Drzewa to rośliny, które niewątpliwie odmieniają przestrzeń, nie tylko ze względu na swój kolor, ulistnienie czy wysokość, ale także ze względu na owoce, które wydają lub ich kwiaty. Dodatkowo często wymagają one pielęgnacji, która niekiedy służy wielu osobom jako świetna rozrywka.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których konieczne jest ich usunięcie, czy to ze względu na to, że zostały zainfekowane przez szkodnika, korzenie uszkadzają glebę lub infrastrukturę budynku, czy też po prostu dlatego, że chcemy nadać nowy akcent dekoracji ogrodu. Z tego powodu pokażemy teraz, jak usunąć drzewo za korzenie, z najlepszymi poradami i krokami, które należy wykonać, aby zadanie było łatwe i proste.


Badanie terenu i drzewa do wyrwania.

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że w przypadku dużych drzew najlepiej poprosić o pomoc profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednimi maszynami do wykonania zadania i przeniesienia drzewa. Jeśli jednak czujesz, że możesz to zrobić, najpierw sprawdź, w którą stronę chcesz, aby drzewo upadło, aby uniknąć uszkodzeń fizycznych, a także upewnij się, że ziemia wytrzyma uderzenie upadku. Ważne jest, aby upewnić się, że nie ma żadnych nierówności, które mogłyby spowodować przetoczenie się bagażnika i tym samym zapobiec nieszczęśliwym wypadkom.


Oprócz sprawdzenia ukształtowania terenu warto również zbadać samo drzewo, aby ustalić, w którą stronę ma tendencję do naturalnego przechylania się, ponieważ łatwiej będzie wykonać obalanie w tym kierunku, jeżeli jest to wykonalne. Należy również sprawdzić, czy pień nie jest spróchniały. Jeśli tak jest, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ pień może w każdej chwili pęknąć, powodując uszkodzenia. Nawet liście powinny być sprawdzone, ponieważ mogą wskazywać, że drzewo cierpi na chorobę, która wpływa na jego stabilność.


Po sprawdzeniu gleby i układu drzewa należy przygotować je do właściwego obchodzenia się z nim, gdy już znajdzie się w ziemi. Aby to zrobić, należy przywiązać co najmniej jedną mocną linę do szczytu drzewa, pozostawiając pasek w kierunku części, w której chcemy, aby spadła. Jeśli roślina jest bardzo wysoka, może być konieczne użycie drabiny, aby to zrobić. W ten sposób będziesz miał gotowy plan do przeprowadzenia kolejnego etapu: ścinki drzewa.


Ścięcie drzewa.

Czas na wycięcie pnia, a następnie usunięcie korzenia drzewa. Polega to na wykonaniu podcięcia, czyli cięcia w kształcie litery V, pod kątem 45 stopni w części pnia, w której chcemy, aby drzewo upadło. Cięcie powinno być o 1/4 wielkości rośliny. Po wykonaniu cięcia w kształcie litery V wykonaj kolejne cięcie, tym razem w linii prostej, po przeciwnej stronie drzewa i około 6 centymetrów powyżej poprzedniego cięcia. Wykonanie podcięcia w ten sposób pozwala zaplanować upadek drzewa na najbardziej pożądany obszar.


Ważne jest, aby wybrać właściwe narzędzie  do cięcia każdego drzewa. Głębokość cięć nie powinna być zbyt duża i będzie oczywiście zależała od średnicy każdego pnia. Musisz jednak mieć świadomość, że musisz kontrolować ten moment i gdy zobaczysz, że pień zaczyna być dość niestabilny, musisz odsunąć się od drzewa, by pozwolić mu spaść samodzielnie. Kolejnym aspektem, o którym należy pamiętać, są narzędzia używane do wykonywania cięć. Służy do tego piła elektryczna, ale w przypadku cienkich pni zalecane są również siekiery. Jeśli pień Twojego drzewa ma średnicę większą niż 30 centymetrów, najlepiej użyć piły łańcuchowej.


Jak usunąć korzenie drzew?

Teraz, gdy drzewo już upadło, ostatnią rzeczą do zrobienia jest pozbycie się pnia, który dzięki korzeniom jest jeszcze zakotwiczony w ziemi. W tym momencie konieczne jest zabicie tego, co pozostało z rośliny, jeśli jeszcze przeżyje, a do tego zaleca się albo podpalenie, aby pozwolić mu się spalić, albo użycie produktów chemicznych, których skład przenika przez otwory w drzewie, aby go zabić. Chociaż można pozwolić, aby pozostałości zniknęły same, zajmując na to od 5 do 10 lat, można również pozbyć się go, kopiąc kilofem i łopatą, aby wydobyć korzenie z ziemi. Inną opcją jest wynajęcie firmy zajmującej się wierceniem w ziemi.


Wskazówki dotyczące usuwania drzew.

Jeśli usunięcie drzewa z korzeni poprzez zastosowanie tej procedury może wydawać się zbyt trudne, oto kilka wskazówek, które mogą być bardziej przydatne.

  1. Jeśli znajdziesz dowody na to, że pień drzewa jest spróchniały i uważasz, że ma ono rozmiary, z którymi nie będziesz w stanie sobie poradzić, mądrą decyzją jest wezwanie firmy, która może wykonać zadanie, aby zapewnić bezpieczeństwo.
  2. Ponieważ drzewo będzie bezużyteczne, przed ścięciem warto usunąć gałęzie i nadmiar liści, aby ułatwić proces cięcia i późniejszych działań.
  3. Jeśli pień jest bardzo duży lub zbyt wysoki, po opadnięciu na ziemię po ścięciu, można go podzielić na dwie lub nawet trzy części, co znacznie ułatwi przenoszenie i transport.
  4. Aby usunąć pień i korzenie, które po ścięciu pozostają w ziemi, niektórzy specjaliści zalecają wiercenie otworów w pniu, aby umożliwić chemikaliom głębszą penetrację i przyspieszyć proces.