sobota, 14 styczeń 2023 13:17

Kim jest troll internetowy? Jakie są rodzaje trolli?

troll internetowy troll internetowy Fot: pixabay

Czy widziałeś tego typu komentarze, które wywołują niezadowolenie, złość i niszczą reputację osoby lub firmy? Otóż te słowa pochodzą od trolla, zwanego też "hejterem". Niezależnie od tego, jak się nazywają, stanowią realne zagrożenie dla każdego. To nie tylko niezadowolony klient, ale ktoś o bardzo złych intencjach.

 

Kim jest troll internetowy?


Troll internetowy to osoba o nieznanej tożsamości lub anonimowy użytkownik, który wystawia zgubne, irytujące, prowokacyjne i denerwujące komentarze z wyłącznym zamiarem dokuczenia lub wywołania niezgody wśród innych użytkowników. Nie oznacza to, że każdy, kto wystawia negatywną opinię jest hejterem, ponieważ może być konsument z prawdziwą skargą, która może pozostawić firmę w złym świetle z powodu złej obsługi. Różnica jest więc taka, że troll chce tylko sprawić kłopot lub zaszkodzić. Ich preferowanym środowiskiem są media społecznościowe, zwłaszcza Twitter, gdzie mogą być anonimowi. Można je również znaleźć na czatach, blogach, forach i stronach z recenzjami. Niektórzy posuwają się do tego, że "prześladują" swoje ofiary na każdej platformie internetowej.

Krytyka w mediach społecznościowych jest powszechna i będziesz musiał ocenić swoją reakcję w każdym przypadku indywidualnie. Działania i zachowania trolli nazywane są "trollingiem", a według niezależnych badań zachowanie to nie jest spowodowane samym istnieniem Internetu. Raczej są to osoby, które już w realnym życiu są raniące, spiczaste i sarkastyczne. Internet jest dla nich właśnie idealnym miejscem do otwartego manifestowania swoich zachowań.

Jakie typy trolli można spotkać w Internecie?

Irytujący troll.


Jest to chyba najczęściej spotykany typ. Jest to użytkownik, który przerywa rozmowę lub debatę komentarzem w stylu off-topic, czyli poza tematem. Może to być duży obraz lub bardzo długi tekst. Chodzi o to, by przerwać komunikację.


Sadystyczny troll.


Są to osoby, które używają krzywdzących i obraźliwych słów wobec osoby, ideału lub marki. Ich intencją jest wyrządzenie krzywdy i upokorzenie swojej ofiary, więc będą reagować bardziej agresywnie, jeśli na ich pierwszy atak zostanie udzielona odpowiedź. Jedną z ich głównych taktyk jest wyrywanie z kontekstu odpowiedzi innych osób.


Troll wampir.


Nazywane są tak ze względu na wyniszczający i duszący upór, z jakim ścigają swoje ofiary. To cyberprzemocnicy potrafiący wyszukać firmę lub osobę na różnych platformach cyfrowych, nawet w realnym życiu. To one są najbardziej niebezpieczne.


Troll trollujący innego trolla.


To jest działanie trolla na innego trolla, który rozpoczął atak. Celem tych drugich jest upokorzenie i zirytowanie tych pierwszych, co może wydawać się nieszkodliwe dla firmy, ale jeśli ta walka prowadzona jest w ich komentarzach, może odstraszyć innych użytkowników.

Troll zombie.


To ten, który wielokrotnie wysyła ten sam komunikat, nie argumentując niczego w odpowiedzi na ewentualną reakcję firmy. Ich nastawienie jest bliskie spamowi i w większości przypadków są to automatyczne wiadomości, które są zaprogramowane tak, aby denerwować.


Troll hejter.

Ten typ trolla charakteryzuje się tym, że nie tylko wyraża swoją nienawiść do danej osoby, firmy czy podmiotu, ale także ją promuje i stara się wywołać takie same uczucia u innych. Celem nienawistników jest bycie ponad swoją ofiarą.

Sarkastyczny troll.


Są bardzo dowcipni w swoich komentarzach, potrafią nawet przygotować memy, które wzbudzają sympatię i maskują ironiczny atak. Świetnie władają słowami i potrafią wygenerować proste frazy, które budzą negatywne uczucia u odbiorców. Aby móc na nie odpowiedzieć, trzeba mieć tę samą umiejętność.

Niezdarny troll.


Są tak nazwani, ponieważ ich techniki są bardzo łatwe do odkrycia: wysyłają tę samą wiadomość z konta osobistego, co z wymyślonego. Gdy zostaje odkryty, to właśnie on zostaje ośmieszony poprzez ukazanie go jako kłamcy. Tego typu troll bardzo często występuje w atakach na konkurencyjne firmy lub w polityce.

Troll podszywacz.

Podszywający się tworzy fałszywy profil, aby zaszkodzić danej osobie lub firmie poprzez stworzenie iluzorycznych informacji, lub ośmieszenie jej wizerunku biznesowego. Zdarzają się również przypadki, w których oczywiste jest, że profil nie jest oficjalny, a stanowi parodię mającą wpłynąć na publiczny wizerunek ofiary.

Troll erudyta.


Troll erudyta chwali się, że wie znacznie więcej niż osoba, którą atakuje, a w rzeczywistości jego rozumowanie i zarzuty są prawie zawsze bezpodstawne. To, co robią, to przedstawiają obszerne argumenty obładowane arogancją i arogancją. Jego ulubione zwroty skupiają się na tym, abyś wyszedł na ignoranta w danym temacie.