poniedziałek, 08 sierpień 2022 14:51

Na czym polega technika uszlachetniania druków w poligrafii

Na czym polega technika uszlachetniania druków w poligrafii Na czym polega technika uszlachetniania druków w poligrafii pixabay

Uszlachetnianie druków to termin, który poligrafia używa do opisania każdego procesu, który ma miejsce po wydrukowaniu pracy. Typowe wykończenie druku może obejmować cięcie, składanie, laminowanie, klejenie, zszywanie, oprawianie i tak dalej.

Jakie wykończenia druku są najbardziej popularne?

Obecnie klienci mają do wyboru wiele opcji wykończenia, które jeszcze kilka lat temu nie były dostępne. Wiele z nich jest konkurencyjnych cenowo, co oznacza, że projektanci i marketingowcy mogą zwiększyć wpływ swoich kampanii drukowanych, dodając do nich coś, co jest kreatywne i dość tanie.

Uszlachetnianie druków za pomocą maszyny

Uszlachetnianie maszynowe to cienka warstwa dodawana podczas procesu drukowania, która uszlachetnia farbę na papierze. Zazwyczaj stosuje się go na papierach matowych i jedwabnych, które są mniej chłonne, aby zapobiec ścieraniu się farby. Jest to jeden z najprostszych lakierów i chociaż nie zwiększa on wpływu drukowanego przedmiotu, to przedłuża jego żywotność.

Lakierowanie

Lakiery mają dwa cele. Pierwszym z nich jest uwydatnienie drukowanego elementu kampanii i sprawienie, że będzie on "pop", zwiększając wpływ, kiedy jest on oglądany. Drugim jest poprawa trwałości elementu. Lakier błyszczący dodaje błyszczącą powłokę, która zwiększa wpływ zdjęć i sekcji drukowanych na stronie. Lakier matowy z kolei daje gładki wygląd, który nie odbija tak dużo światła i zmniejsza "odblaski"- niemożność odczytania czegoś z powodu światła odbijającego się od tego, co czytasz.

Lakier UV

Lakier UV pokrywa cały zadrukowany element grubą i gładką, przezroczystą powłoką. Są one dostępne w wersji błyszczącej, matowej oraz w odcieniach i są używane do podkreślenia kolorów użytych na stronie. Element UV w nazwie pochodzi od Ultra Violet ze względu na charakter sposobu suszenia lakieru przy użyciu lamp UV.

Poligrafia a wykrawanie

Wykrawanie jest stosowane w przemyśle poligraficznym do wycinania kształtu w drukowanym elemencie za pomocą stalowej matrycy. Może być stosowany do wycinania kształtów dekoracyjnych, kształtów takich jak otwory w elemencie, a nawet głównego kształtu samego elementu. Wycięty element rozbija fizyczny obraz, który widzi oko, a ludzki umysł jest z natury zaprojektowany tak, aby szukać nieregularności jako części swojej świadomości walki lub ucieczki, więc wszelkie wycięte kształty lub wzory naturalnie przyciągają wzrok. Mimo, że wycinanie może dać wspaniałe i unikalne rezultaty, nie jest to rozwiązanie dla każdego zlecenia. Niektóre papiery i kartki nie nadają się do jego stosowania, ale właśnie dlatego, gdy jest stosowany, ma tak duży wpływ.

Składanie

Składane elementy mogą być jednym z najbardziej efektywnych elementów kampanii lub bezpośredniej wysyłki pocztowej i mogą — w zależności od tego, jak dany element zostanie stworzony i do czego będzie służył znacznie zwiększyć zarówno wpływ, jak i liczbę odpowiedzi.

Jeżeli Warszawa to Twoje miejsce zamieszkania i szukasz profesjonalnej i doświadczonej firmy, która wykona perforacje papieru, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą https://drukarniaaria.pl/.