środa, 12 lipiec 2023 11:23

Uważaj przy odbiorze mieszkania - ten błąd może Cię drogo kosztować!

Uważaj przy odbiorze mieszkania Uważaj przy odbiorze mieszkania mat. prasowe

Odbiór nowego mieszkania lub domu, wraz z wizją szybkiej przeprowadzki, może budzić ogromną radość. Szczęście nie może jednak stłumić ostrożności. W końcu budynek to inwestycja na dziesięciolecia. Oznacza to, że nawet najmniejsza wada oznaczać będzie w przyszłości ogromne koszty remontu. Jak uniknąć takich przeoczeń przy podpisywaniu końcowej umowy kupna? Jest jeden prosty i niezawodny sposób? Dowiedz się, jaki.

 

Jak kosztowne mogą być niezauważone usterki w budynku?

Na początek warto uświadomić sobie w pełni powagę odbioru mieszkania lub domu. Nie jest to tylko krótkie spotkanie ze sprzedawcą i odebranie od niego kluczyków. W jego czasie należy podpisać protokół odbioru. Podpis ten oznacza, że kupujący zapoznał się dokładnie ze stanem budynku i nie wnosi do niego żadnych zastrzeżeń (poza tymi opisanymi w samym protokole). Późniejsze zgłaszanie reklamacji jest znacznie trudniejsze i często kończy się niepowodzeniem. Czym mogą się kończyć nawet najmniejsze przeoczenia w tym zakresie?

  • Przegląd stolarki. Nieszczelne okna lub drzwi znacząco zwiększają koszty ogrzewania domu. Z kolei naprawa źle osadzonej stolarki będzie dość kosztowna.

  • Badania termowizyjne. Z pomocą termowizji z łatwością można wykryć mostki cieplne - miejsca, którymi z budynku będzie uciekać ciepło zimą, a latem - zimno. Najczęściej są one wynikiem błędów budowlańców, jednak ich wykrycie innymi metodami może być bardzo trudne.

  • Testowanie instalacji elektrycznych, ciepłej wody czy ogrzewania. W tym aspekcie też często pomocna jest termowizja, a także inne, zaawansowane narzędzia. Bez przeprowadzenia pełnych testów narażasz się na kosztowne awarie.

  • Sprawdzenie poszycia dachowego, aby upewnić się, że woda nigdzie nie będzie przeciekać, doprowadzając do szybkiego niszczenia więźby dachowej oraz ocieplenia.

Są to tylko przykłady tego, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie odbioru. To z pewnością nie jest proste zadanie dla przeciętnego kupującego. Jak ma więc sobie poradzić z tym wyzwaniem?

Przegląd techniczny budynku przed zakupem - pomoc specjalisty

Odbiór mieszkania lub domu wiąże się z dużymi, pozytywnymi emocjami. Wizja szybkiej przeprowadzki i związana z nią euforia może spowodować, że na wiele rzeczy nie zwrócimy należytej uwagi. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak na przykład RenomaBud. Przegląd techniczny, przeprowadzony z użyciem profesjonalnego sprzętu, kończy się wydaniem dokładnego raportu o stanie budynku. Na jego podstawie możesz sprawdzić, czy nie czekają Cię drogie remonty w najbliższej przyszłości. A mniejsze niedociągnięcia to dobry pretekst do negocjowania ceny za całość, a dodatkowy upust może przewyższyć koszty wynajęcia specjalistów do wykonania przeglądu budynku przed zakupem.