poniedziałek, 27 czerwiec 2022 09:38

Z rodzicami na działce: Jak uprawiać własną borówkę?

Borówka amerykańska — jak uprawiać własną borówkę? Borówka amerykańska — jak uprawiać własną borówkę? fot: pixabay

Borówki amerykańskie to jedne z najpopularniejszych rodzimych krzewów dzikiej jagody, które można uprawiać w przydomowym ogrodzie. Są słodkie, smaczne i stanowią doskonałe źródło błonnika. Jeśli tak jak my lubisz borówki, z pewnością zechcesz dać im szansę we własnym ogródku. Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć o domowej uprawie borówki amerykańskiej!

 

Jaka jest różnica między dziką borówką a borówką uprawną?

Istnieje wiele jagód uprawnych i dzikich. Główną różnicą między nimi jest rodzaj zapylacza wykorzystywanego do produkcji jagód — borówka amerykańska jest samopylna, natomiast jagody produkowane przez krzewy jagodowe są zapylane krzyżowo, co oznacza, że z jednej rośliny mogą powstać dwa różne rodzaje jagód. Poza tym obie odmiany są łatwe do uprawy w tym samym środowisku ogrodowym. Obie odmiany można z powodzeniem uprawiać w tym samym miejscu w ogrodzie, pod warunkiem że gleba jest dobrze zdrenowana, a rosnącym roślinom, dostarczane są składniki odżywcze. Do uzyskania pożądanego koloru jagód potrzebna jest odpowiednia ilość światła.

Jak uprawiać borówkę amerykańską?

Borówki uprawiaj w dużym pojemniku lub na ścieżce gruntowej. Dobrze sprawdzają się pojemniki o pojemności ok. 20 l. Górna część pojemnika powinna być wysoka, aby zapewnić owocom wystarczającą ilość światła i cyrkulację powietrza. 

Aby utrzymać zdrową uprawę borówki, należy utrzymywać stale wilgotną glebę. Do uprawy borówki amerykańskiej najlepsza jest ciężka, piaszczysta gleba, ale dopuszczalna jest także lekka, piaszczysto-gliniasta. W miarę możliwości należy unikać sadzenia borówki w miejscach, w których często występuje odpływ wody, takich jak tarasy, podjazdy i inne miejsca z częstym spływem wody. 

Aby zmaksymalizować ilość borówek, które można uprawiać w ogrodzie, należy sadzić odmianę samopylną w tym samym czasie, co wybraną odmianę mieszańcową lub krzyżówkę wsteczną. Upewnij się, że odmiana mieszańcowa lub krzyżówka wsteczna jest odmianą samopłodną. Ponieważ większość borówek jest samopylna, zapewni to coroczne obfite, soczyste plony borówek.

Kiedy sadzić borówki amerykańskie

W strefach, w których zima nie jest wystarczająco mroźna dla borówek, można je sadzić wczesną wiosną. Jeśli sadzisz borówki późną zimą lub wczesną wiosną i mieszkasz w regionie, w którym zima jest krótka, możesz spróbować uprawiać borówki w chłodni lub szklarni. Chłodnia lub szklarnia to dobre rozwiązanie dla sadzenia borówek w rejonach o krótkich, surowych zimach.

Odmiany borówki amerykańskiej do wyboru

Do wyboru jest wiele odmian borówki amerykańskiej, dlatego ważne jest, aby zorientować się, które z nich najlepiej sprawdzają się w danym regionie. Najbardziej popularną odmianą borówki jest Snowberry, a następnie Empire, Royal i Crystal. W ogrodzie przydomowym nadaje się prawie każda odmiana borówki, ale najpopularniejsze są Snowberry i Empire

Podłoże do uprawy borówki amerykańskiej

Aby uprawa borówki amerykańskiej zakończyła się sukcesem, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego podłoża. Jeśli gleba jest zbyt ciężka lub ma podłoże gliniaste, jagody będą zbyt ciemne. Z drugiej strony, jeśli gleba jest zbyt lekka, rośliny będą zbyt wątłe i nie przetrwają na zewnątrz w ciężkich warunkach pogodowych. 

Idealna gleba dla borówek to taka, która jest lekko kwaśna, niezbyt bogata w składniki odżywcze i zawiera substancję wiążącą, taką jak piasek, wermikulit lub kompost. Aby upewnić się, że gleba jest odpowiednia dla borówek, należy wykonać test gleby ogrodowej.

Metody uprawy borówki amerykańskiej

Uprawa borówki w domu jest łatwa. Wystarczy wyhodować kilka nasion w małej doniczce, utrzymywać w niej ciepło i wilgoć, a następnie obserwować, jak słodkie, urocze borówki rosną w pojemniku! Jeśli masz system hydroponiczny, możesz dodać więcej wody i składników odżywczych do strumienia wody, gdy tylko komora będzie sucha. W przeciwnym razie do podlewania borówek można użyć systemu nawadniania kropelkowego.

Podsumowanie

Jeśli lubisz borówki, z pewnością zechcesz wypróbować tę rodzimą dziką jagodę w swoim ogrodzie. Są one łatwe w uprawie, słodkie, bogate w błonnik i stanowią doskonałe źródło witaminy C i manganu. Hodowla borówki nie jest trudna, dlatego warto na nią postawić i cieszyć się swoimi, zdrowymi, pysznymi jagodami. 

Przy współpracy z Asus TUF Gaming