wtorek, 24 maj 2022 14:15

Tureckie atrakcje, czyli Wybrzeże Śródziemnomorskie

Tureckie atrakcje Tureckie atrakcje fot: Sylwester Niedzielski

Turcja może skusić turystów nie tylko piękną architekturą i cennymi zabytkami, ale również pięknymi wybrzeżami. Szczególnie cenione przez miłośników wypoczynku na wysokim poziomie są brzegi Morza Śródziemnego. To region znany z licznych miast starożytnych, pięknych kurortów oraz malowniczych pejzaży. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tej części Turcji? Jakie atrakcje turystyczne mogą tu skusić miłośników podróży?

 

Wśród skalnych grobów


Niewielkie Fethiye, czyli starożytne Telmessos, może pochwalić się wyjątkową atrakcją. Są to wykute w skale groby, w których spoczęli najważniejsi dostojnicy i notable. Przy niektórych grobowcach do dnia dzisiejszego można podziwiać wspaniałe kolumny, które dawniej strzegły wejść do poszczególnych grobów. Warto zaznaczyć, że skalne grobowce są w tej części Turcji bardzo popularne i można się z nimi spotkać w wielu miejscowościach o starożytnym rodowodzie.


Fethiye jest też atrakcyjną miejscowością wypoczynkową. Piękna plaża oraz wyjątkowa laguna są jej największymi atrakcjami. Tu, w spokojnej wodzie, można do woli cieszyć się morską kąpielą oraz wypoczywać na czystym, ciepłym piasku.

Morskie Groty, czyli wokół miasta Kalkan


Miasteczko Kalkan kusi przede wszystkim morskimi grotami, wśród których największymi rozmiarami oraz niezwykłym pięknem wyróżnia się Błękitna Grota. Turyści, którzy chcą odkryć jej piękno, mogą skorzystać z wycieczki łodzią i podpłynąć w jej pobliże. W pobliżu Kalkan zachwyca również Kas – miasto znane przed wiekami jako jeden z najbogatszych ośrodków portowych w tej części Turcji. Do dnia dzisiejszego w jego okolicy zachowało się sporo starożytnych pamiątek, jak ruiny teatru czy też licyjskie grobowce wykute w skalnej ścianie.

Śladami świętego Mikołaja


Na terenie Wybrzeża Śródziemnomorskiego nie brak miejsc, w których można spotkać się z doskonale znanym świętym – Mikołajem. Biskup Miry, który na świat przyszedł w Patarze, czczony jest tu w wielu miejscach. Jednym z nich jest miejscowość Kale, czyli dawna Mira. O świętym przypomina tu m. in. kościół św. Mikołaja z czarnym posągiem biskupa. Mira może się również pochwalić pięknym kompleksem skalnych grobowców oraz pięknym amfiteatrem.


Turcja bez wątpienia może zaskoczyć swym bogactwem i różnorodnością, a znajdujące się na jej obszarze starożytne miasta z pewnością zasługują na uwagę. Goszcząc w Turcji, koniecznie trzeba im poświęcić odrobinę uwagi i uwzględnić wizytę na ich obszarze w swych wakacyjnych planach.