sobota, 17 grudzień 2022 10:48

Co zrobić, gdy uderza tsunami? Wyróżniony

Tsunami-przykładowy wygląd Tsunami-przykładowy wygląd fot:pixabay

Do grudnia 2004 roku większość z nas uważała tsunami za materiał na dobry film katastroficzny, jeśli w ogóle wiedzieli, co oznacza słowo „tsunami”.  Ale po straszliwych zniszczeniach z 2004 roku, gdy nastąpiło trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim, zdaliśmy sobie sprawę, jak wiele szkód może wyrządzić tsunami.

Co to jest tsunami?


 Tsunami nie są dużymi burzami tropikalnymi powodowanymi przez silne wiatry.  Są wynikiem podmorskich zdarzeń geologicznych, takich jak wulkany, osunięcia ziemi lub trzęsienia ziemi, które występują wraz z ogromnymi przesunięciami tektonicznymi.  Trzęsienia ziemi, które osiągają 6,5 lub więcej (w skali Richtera) mogą wytwarzać niszczycielskie fale, które poruszają się z prędkością do 300 mil na godzinę, osiągają wysokość 100 stóp i trwają od kilku minut do kilku godzin od pierwszej do ostatniej fali.
 Na otwartym morzu tsunami może nie być zauważalne, ale kiedy wpływa na płytsze wody, zaczyna się „nabijać”, tworząc potężną falę, która może zniszczyć wysokie budynki, a nawet podróżować w głąb lądu na wiele mil z wielką mocą.
 

Gdzie uderza tsunami?


 Obszary przybrzeżne w basenie Oceanu Spokojnego są najczęstszymi celami tsunami, co odzwierciedla większą wrażliwość związaną ze słynnym „Pierścieniem ognia”, gdzie płyty tektoniczne spotykają się, tworząc wielki krąg na dnie morskim.  Japonia doświadczyła wielu tsunami.  W rzeczywistości tsunami to japońskie słowo.  Dotarli także na Alaskę i Hawaje w basenie Pacyfiku oraz do Puerto Rico i Wysp Dziewiczych w basenie Atlantyku.
 Obszar Oceanu Indyjskiego również doświadczył wielu tsunami, a tsunami z 2004 r. pochłonęło ponad 250 000 istnień ludzkich i zniszczyło mienie warte miliardy dolarów. 
 

Przygotowania do zagrożenia tsunami:


 Jeśli jesteś w wodzie i czujesz silne trzęsienie ziemi, natychmiast wyjdź z wody, oddalając się jak najdalej od plaży.  Spróbuj wejść na wyżyny lub udać się w głąb lądu tak daleko, jak to możliwe, jeśli teren w pobliżu jest płaski.
 Jeśli widzisz nadchodzącą falę, nie możesz przed nią uciec.  Po prostu nie masz czasu.  Najlepszą rzeczą do zrobienia w takim przypadku jest wzniesienie się tak wysoko, jak to tylko możliwe, tak szybko, jak to możliwe.
 Jeśli wyczujesz silne trzęsienie ziemi, a nie jesteś na plaży, ustaw radio na lokalną stację nadającą w sytuacjach awaryjnych.  Powiadomią opinię publiczną w przypadku wydania ostrzeżenia przed tsunami i poinformują cię, gdzie znajdują się ośrodki ratunkowe.
 W tym momencie powinieneś wiedzieć, gdzie są członkowie Twojej rodziny.  Upewnij się, że wszyscy wiedzą o alercie.  Powinieneś mieć uzgodnione miejsce spotkania na wypadek, gdyby nie wszyscy byli w tym samym miejscu, gdy ogłoszona zostanie sytuacja awaryjna.  Miejsce spotkania powinno znajdować się jak najdalej od brzegu, ale nie tak daleko, aby ludzie nie zdążyli do niego dotrzeć na czas.


 Pamiętaj, aby przygotować się na członków rodziny o specjalnych potrzebach.  Jeśli w twojej rodzinie są osoby starsze, chore lub małe dzieci, bądź przygotowany na udzielenie im pomocy lub spróbuj je wcześniej ewakuować.  Możesz także przygotować się do ewakuacji swoich zwierząt domowych, przynosząc im żywność i wodę w nagłych wypadkach.


 Powinieneś mieć przygotowane awaryjne zapasy w swoim domu.  Weź je ze sobą podczas ewakuacji.  Weź przynajmniej świeżą wodę, trochę jedzenia i dodatkową odzież.  Co najważniejsze, miej przy sobie apteczkę pierwszej pomocy na wypadek kontuzji.
 Jeśli masz czas, możesz spróbować zabezpieczyć swój dom, ale nie ryzykując własnego życia.  Niewiele możesz zrobić, aby chronić swój dobytek przed nadchodzącym tsunami, więc najpierw skup się na ratowaniu życia.  Tsunami Watch lub ostrzeżenie przed tsunami
 Te dwa terminy mają ważne różne znaczenia. Kiedy władze wydają tsunami watch, oznacza to, że tsunami jest możliwe, ale nikt nie zgłosił, że je widział lub obserwacja nie została jeszcze zweryfikowana.  Watch może zawierać szacunki dotyczące tego, kiedy i gdzie może uderzyć tsunami.


 Kiedy wydają ostrzeżenie przed tsunami, oznacza to, że tsunami zostało zgłoszone i potwierdzone.  Do czasu wydania ostrzeżenia tsunami może być blisko.  Ostrzeżenie poinformuje Cię również, gdzie i kiedy możesz się spodziewać uderzenia.
 

Podczas fali


 Jeśli masz pecha i znajdziesz się na łasce nadchodzącego tsunami, wejdź na dach lub najwyższy punkt, do którego możesz dotrzeć.  Im bardziej stabilny budynek, tym bezpieczniejsze będzie wsparcie.  Ale wznieś się tak wysoko, jak tylko potrafisz, bez względu na wszystko.  Trzymaj się tak mocno, jak tylko możesz, dowolnego stabilnego i ciężkiego przedmiotu.  Jeśli musisz, wejdź na drzewo.


 Jeśli zostałeś już wyprzedzony przez wodę, złap coś pływającego, co jest wystarczająco duże, aby cię utrzymać i trzymaj się tego, dopóki nie znajdziesz stabilnego podłoża lub nie uzyskasz pomocy.  Chwyć wszystko, co wydaje się twarde i spróbuj wydostać się z wody.  Prąd będzie silny, a zanieczyszczenia w wodzie mogą cię zranić.  Jeśli możesz wyciągnąć jakąkolwiek część ciała z wody, zrób to.


 Musisz zaakceptować fakt, że tsunami, podobnie jak większość klęsk żywiołowych, nie da się kontrolować.  Otrzymasz ostrzeżenie o trzęsieniu ziemi, aby dać ci czas na ucieczkę.
 Nie trać głowy.  Zachowaj spokój.  Im lepiej jesteś przygotowany, tym większe masz szanse na przeżycie.